Голямото кихане започва

- Пролетта е сезонът на алергиите
- Зачервените очи, кашлянето и екземите по тялото ви са основните симптоми
След дългата, мрачна и студена зима дойде сезонът на свежестта, слънцето, зеленината и цветовете, но с него и проблемите с алергиите.
Алергията се проявява като реакция на свръхчувствителност на организма към дадено вещество, наречено алерген, което е чуждо за организма. Най-често алергените постъпват от външната среда през дихателната система, кожата и лигавиците, храносмилателната система и др.
Общоизвестни алергени са полените, домашния прах, космите от домашни животни, плесените, някои храни и лекарства, насекоми, химически вещества. Така че с настъпването на пролетта и оживяването, раззеленяването на природата, цъфтежа на дърветата и цветята, се събуждат и алергичните заболявания.
Сред най-често срещаните са алергичният ринит, алергичният конюнктивит, астмата, екземата. Тяхното начало обикновено е в детска възраст, като постепенно с времето някои от тях преминават, а други се засилват или персистират и в зряла възраст.
Симптомите са лесно разпознаваеми:
1. При алергичния ринит: запушване на носа и изтичане на бистър секрет, кихане, сърбеж, стичане на секрет от носа в гърлото.
2. При астмата: внезапно начало, придружено със затруднено дишане, задух, хрипове, кашлица.
3. Алергичният конюнктивит се проявява със зачервяване, сърбеж, сълзене от очите и подуване на клепачите.
4. При екземата: зачервяване, сърбеж и подуване на кожата, обрив по лицето (при децата), в областта на лактите, в гънките на тялото (слабинни, задколянна ямка), при възрастните често той е в областта на гърдите, гърба.
Ако разпознаете тези симптоми е важно на първо място по възможност да прекратите действието на алергена, а при по-тежките животозастрашаващи състояния(при астма) и да окажете адекватна първа долекарска помощ, а именно осигуряване на чисти и проходими дихателни пътища.
При първа проява на състоянието – да потърсите лекарска помощ.
Съществуват специфични диагностични алгоритми, кожни алергични проби, кръвни изследвания, клиничен преглед, с помощта на които може да се постави точна диагноза и да се предприеме адекватно лечение.
Не се препоръчва самолечение с антиалергични медикаменти, тъй като те могат да замаскират симптомите и временно да подобрят общото състояние, но не се стига до излекуване.
Автор: Д-р Владислав Стоянов
Анонимко, аз пък не се оплаквам.... даже обичам цветята
много неприятно е това с пролетта ... имам подобни алергии..